A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Жашківський опорний ліцей №5
Жашківської міської ради Черкаської області Уманського району

Профорієнтація

Вибір професії – важливий вибір у житті

Завдання вибору професійного шляху, безумовно, складне, тому для його вирішення необхідно врахувати багато даних, зокрема: свої інтереси, здібності, шляхи отримання професійної освіти, перспективи працевлаштування з отриманої спеціальності. Для цього необхідно отримати інформацію:

-про затребуваність кваліфікованих робочих та спеціалістів на ринку праці;

-про зміст праці представників професій, найбільш затребуваних на регіональному ринку праці;

-про різноманітні методи пошуку роботи та про техніку написання резюме;

-отримати рекомендації спеціалістів з питань професійного самовизначення;

-по можливості пройти профорієнтаційне тестування.

Запам’ятай: не буває поганих професій, головне – бути затребуваним на ринку праці та мати можливість професійної самореалізації!

До вибору професії потрібно підходить серйозно та обдумано. Якщо професію обрати вірно, то вона принесе не тільки моральну насолоду, а й матеріальний достаток. Зробити вірний вибір, означає знайти професію, яка поєднує в собі 3 фактори:

1.Професія цікава та приваблива – «ХОЧУ». Це ті заняття, які Ти робиш із цікавістю та бажанням, з власної ініціативи (як у школі, так і поза нею). Якщо вибрана справа подобається, то Ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію і, як наслідок, більше заробляти, користуючись авторитетом серед колег.

2.Професія має попит на ринку праці – «ТРЕБА». Це знання про перспективні професії, які необхідні зараз та будуть користуватися попитом в найближчий час на ринку праці, і яка вірогідність працевлаштування з обраної професії.

3.Професія доступна та посильна – «МОЖУ». Це можливості людини: її схильності, стан здоров’я, рівень знань та вмінь. Наприклад, в якихось справах Ти більш успішний, довго можеш займатися ними не втомлюючись, а в інших – навпаки, швидко починаєш нервувати, злитися та в підсумку у Тебе нічого не виходить.

   Займай активну позицію у виборі професійного шляху, зважуй кожний крок, зроблений у професійному самовизначенні і тоді, Ти будеш впевнений, що зробив усе для того, щоб обрана професія приносила Тобі задоволення, була цікава протягом усього життя. Бо професіонал – це, у першу чергу, той, хто захоплено працює та постійно вдосконалює свою майстерність. А це вже заслуговує повагу зі сторони роботодавців та бажання утримати таких спеціалістів.

При виборі професії Тобі потрібно врахувати та не допускати помилок, які здійснюють випускники, плануючи свій професійний шлях. Найпоширеніші з них:

1.Вибір професії за компанію. Це буває у тому випадку, якщо Ти вибираєш професію, навчальний заклад за прикладом своїх друзів. Потрібно розуміти, що професія, яку вибирає Твій товариш, може зовсім не підходити Тобі. Спочатку розберись у своїх інтересах, схильностях, здібностях, «приміряй» обрану професію на себе, а потім вже приймай рішення.

2.Вибір престижної професії. У наші дні найбільш престижними у молоді вважаються професії, які пов’язані з бізнесом, фінансами, управлінням. Однак, по-перше, мода та престижність оманлива і непостійна, по-друге, ринок праці і так вже перенасичений «модними» спеціалістами. Дотримання тільки цієї ознаки часто призводить до розчарування у вибраному виді діяльності. А у професіях «непрестижних» в уяві молоді, але важливих та необхідних для суспільства, Ти зміг би проявити свої здібності та домогтися успіху.

3.Вибір будь-якої  високооплачуваної професії. Недостатньо просто отримати професію, щоб потім багато заробляти. Для цього потрібні ще знання, досвід та бажання працювати. Якщо людина байдужа до професії, то їй дуже важко заставити себе багато та сумлінно працювати, підвищувати свій професіоналізм, а без цього не буде хорошої заробітної плати.

4.Ототожнення професії з конкретною людиною. Наприклад, Тобі дуже подобається знайомий лікар і Ти приймаєш рішення стати лікарем та бути таким же, як цей знайомий. Такий вибір не завжди вдалий. Підставою для вибору має бути зіставлення своїх можливостей із своїм вимогами до професії, а не особиста симпатія до людини, яка представляє цю професію. Рішення про вибір професії потрібно приймати самому. Не можна дозволяти друзям та родичам тиснути на Твій вибір та приймати за Тебе рішення. Але їх думку потрібно приймати до відома, як варіанти вибору, та уважно вивчати кожний окремо. Не захоплюватись зовнішньою стороною професії. У кожної професії є як переваги, так і недоліки. Намагайся передбачити усю плюси та мінуси свого професійного вибору. Чим більше будеш обізнаний про професії, тим більше можеш бути впевнений у тому, що передбачив усі наслідки того чи іншого професійного вибору.

Отже, професію потрібно вибирати з урахуванням своїх здібностей, схильностей, інтересів, талантів та бажань. При виборі професії також потрібно враховувати ситуацію на ринку праці, щоб мати перспективи працевлаштування.

У сучасному світі життя настільки швидкоплинне, що і не встигаєш відслідковувати, яка нова професія з’явилась, чим займається спеціаліст, де відповідну освіту можна здобути? Для деякого прояснення ситуації пропонуємо ознайомитись із визначеннями професій на сторінках наступних сайтів:

1. https://osvita.ua/proforientation/profession/

2. http://robota.lviv.ua/business/ABC_jobs

 

Цікавий гороскоп для успішного вибору професії

Вибір професії завдання нелегке. Кожна з них вимагає від людини певних психологічних якостей і пов’язана з її манерою мислення, швидкістю реакції та іншими індивідуально-психологічними характеристиками. Запропонований професійний гороскоп може стати стимулом до міркувань про себе, свої можливості, про співвідношення професійних якостей тим вимогам, які різноманітні професії висувають до людини.

РИБИ(20 лютого—20 березня)  Професійно  важливі якості: прагнення до гармонії, допитливість, потреба в інформації, тонка інтуїція, музичні здібності, витривалість, комунікабельність, чуйність, терпимість, потреба допомагати людям. Сфери професійної діяльності: наука, культура, література (поезія), музика, балет, кіно, техніка, медицина, банківська справа, педагогіка, спорт; спеціаліст з інформатики, фінансист, спеціаліст з точної механіки, криміналіст, хімік, парфумер, фармацевт, моряк, гідролог, медсестра, працівник соціального забезпечення, масажист, перукар. Не рекомендовані професії: юрист, інженер, секретар, дизайнер. Здатність до спілкування: спілкування з ними важке, не терпить критики у свою адресу. Реакція на зауваження та рекомендації: байдужість до думки інших людей.

Самооцінка: завищена.

ОВЕН(21 березня – 20 квітня) Професійно важливі якості: самостійність, активність, енергійність, імпульсивність, швидкість реакції, вміння досягати своєї мети, організаторські здібності, відкритість, сміливість, здібність навчати, виховувати любов до природи. Сфери професійної діяльності: наука, політика, мистецтво, медицина, військова справа, авіація, педагогіка, сфера обслуговування, сільське господарство; перукар, продавець, водій, пілот, спеціаліст з реклами, музикант. Не рекомендовані професії: перекладач, друкарка, адвокат, домогосподарка. Здатність до спілкування: висловлює свою точку зору завжди прямо; завжди бореться проти несправедливості. Реакція на зауваження та рекомендації: дуже вразливий, полюбляє жалітися.

Самооцінка: свої інтереси ставить на перше місце

ТІЛЕЦЬ(21 квітня – 20 травня) Професійно важливі якості:  об’єктивність, спостережливість, здатність володіти різними навичками, терпіння, завзятість, практичність, надійність, пунктуальність, любов до цифр, фактів, документів. Сфери професійної діяльності: прикладна наука, мистецтво, ремесло, журналістика; швець, конферансьє, садівник, агроном, фінансист, дизайнер, психолог, працівник соціальної сфери. Не рекомендовані професії: пов’язані з монотонністю. Здатність до спілкування: відкритий до ведення бесіди. Реакція на зауваження та рекомендації: важко «вивести із себе».

Самооцінка: керівний стиль у всьому.

БЛИЗНЮКИ(21 травня –21 червня) Професійно важливі якості: творчі здібності, широта мислення, допитливість, багата фантазія, красномовність, вміння виділяти головне, витончений смак, швидкість реакції, діловитість, товариськість, любов до подорожей та експериментів. Сфери професійної діяльності: наука, техніка (атомна, космічна, авіаційна), мистецтво, філологія; інженер, письменник, менеджер, продавець, перекладач, бухгалтер, підприємець. Не рекомендовані професії: пов’язані з монотонністю, рутиною, в закритому просторі, які вимагають тяжких навантажень. Здатність до спілкування: здатні добре вести дискусію, полюбляють говорити і не вміють слухати, переконають у будь-чому. Реакція на зауваження та рекомендації: дратівливий і нервовий.

Самооцінка: постійна роздвоєність.

РАК(22 червня -22 липня) Професійно важливі якості: розвинена інтуїція, багата фантазія, аналітичні здібності, гарне володіння цифрами, обережність в діях, чутливість, турботливість, подобається все вимірювати, оцінювати, вміння збирати, обробляти, та накопичувати інформацію. Сфери професійної діяльності: техніка, бізнес, медицина, мистецтво, кухарське мистецтво, банківська справа; модельєр, дизайнер, економіст, археолог, директор ресторану, садівник. Не рекомендовані професії: які потребують тривалого відокремлення від колективу. Здатність до спілкування: завжди відкритий і готовий до спілкування. Реакція на зауваження та рекомендації: дуже чутливий, його можна образити навіть  поглядом.

Самооцінка: занадто емоційний.

ЛЕВ(23 липня -23 серпня) Професійно важливі якості: творчі здібності, красномовність, здатність до систематизації, почуття кольору та форми, почуття ритму, працездатність, впевненість в собі, сила волі, підприємливість, відповідальність, дисциплінованість, відвертість, прагнення керувати, вести за собою. Сфери професійної діяльності: промисловість, медицина, торгівля, військова справа, мистецтво, реклама, філологія, педагогіка; дизайнер, керівник підприємства, лісничий, менеджер, водій, дипломат, журналіст, перекладач, працівник соціального забезпечення. Не рекомендовані професії: кухар, столяр, електрик, механік, туристичний агент, медсестра, стюардеса, друкарка. Здатність до спілкування: постійна потреба у спілкуванні. Реакція на зауваження та рекомендації: не «червоніє» від сорому та невпевненості; ніколи не опустить голову.

 Самооцінка: керівний стиль у всьому

ДІВА(24 серпня -23 вересня) Професійно важливі якості: розсудливість, гарна пам’ять, аналітичні здібності, відповідальність, пунктуальність, організаторські здібності, тактовність, почуття чудового, потреба служити людям. Сфери професійної діяльності: торгівля, банківська справа, природознавство, медицина, будівництво; в’язальниця, годинникар. Не рекомендовані професії: оператор комп’ютерних програм, кондитер, секретар, медсестра, домогосподарка. Здатність до спілкування: готовий брати участь у дискусіях. Реакція на зауваження та рекомендації: можлива незвичайна реакція, їм подобається шокувати.

Самооцінка: іноді завищена.

ТЕРЕЗИ(24 вересня—23 жовтня) Професійно важливі якості: здатність до абстрактного мислення, математичні здібності, прагнення до гармонії та досконалості, дипломатичність, чарівність, елегантність, самостійність, вміння відстоювати свою думку, комунікабельність. Сфери професійної діяльності: мистецтво (особливо театр, кіно, література), археологія, економіка, наука, обчислювальна техніка, юридична сфера; слюсар, механік, електрик, адвокат, різьбяр, соціальний працівник. Не рекомендовані професії: лікар, журналіст. Здатність до спілкування: відкритий для ведення бесіди. Реакція на зауваження та рекомендації: прагне до справедливого ставлення відносно себе.

Самооцінка: постійна зміна оцінки відносно свого «Я».

СКОРПІОН(24 жовтня—22 листопада) Професійно важливі якості: стратегічне мислення, реалістичність, допитливість, динамізм, схильність збирати та оцінювати інформацію, працездатність, інтерес до вічних таємниць життя, відповідальність, справедливість, дисциплінованість, чесність. Сфери професійної діяльності: філософія, філологія, фізика, хімія, сільське господарство, мистецтво (музика, театр), банківська справа, педагогіка, медицина; банківський працівник, механік, електрик, токар, слюсар, психолог, науковий дослідник. Не рекомендовані професії: актор, фотограф, дизайнер, секретар. Здатність до спілкування: замкнутий і насторожений. Реакція на зауваження та рекомендації: дратівливий. Самооцінка: прекрасно знає собі ціну і ніщо не змінить його власної думки про себе.

СТРІЛЕЦЬ(23 листопада—21 грудня) Професійно важливі якості: творчий початок, багата фантазія, динамічність, цілеспрямованість, працездатність, схильність до ризику, впевненість в собі, оптимізм, відповідальність, організаторські здібності, невимушений у спілкуванні, прагнення керувати та управляти. Сфери професійної діяльності: мистецтво, правознавство, медицина, філологія, авіація, геологія; працівник соціальних служб, криміналіст, спортсмен, тесляр, власник казино. Не рекомендовані професії: діловод, лісник, фермер, інженер, косметолог. Здатність до спілкування: велике прагнення до спілкування. Реакція на зауваження та рекомендації: взагалі не терпить, коли його звинувачують в нечесності.

Самооцінка: впевнений.

КОЗЕРІГ(22 січня—20 січня) Професійно важливі якості: об’єктивність, захопленість, винахідливість, ентузіазм, реалістичність, працелюбність, творче відношення до справи, відповідальність, наполегливість, самостійність, турботливість. Сфери професійної діяльності: наука, торгівля, промисловість, дипломатія, будівництво, архітектура, гірнича справа, філософія, теологія, мистецтво; лікар, економіст, архіваріус, телерадіоінженер, суддя, соціолог, журналіст, кухар, швачка. Не рекомендовані професії: фермер, садівник, лісничий. Здатність до спілкування: не є ініціатором бесіди, надає перевагу самотності, може висловити свої критичні зауваження обмірковано та різко. Реакція на зауваження та рекомендації: морально стійкий, потайливий.

Самооцінка: реальна оцінка своїх можливостей.

ВОДОЛІЙ(21 січня—19 лютого) Професійно важливі якості: допитливість, винахідливість, художні здібності, мудрість, комунікабельність, терплячість, відповідальність, оптимізм, незалежність, прагнення прийти на допомогу. Сфери професійної діяльності: наука, техніка, мистецтво, філософія, педагогіка; селекціонер, працівник лісового господарства, електромонтер, енергетик, соціолог, квітникар, вихователь, перекладач, ювелір. Не рекомендовані професії: системний адміністратор, кондитер, секретар, медсестра, домогосподарка. Здатність до спілкування: готовий брати участь у дискусіях. Реакція на зауваження та рекомендації: можлива незвичайна реакція, їм подобається шокувати.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора